Teach First Danmark har netop indgået et samarbejde med McKinsey & Company – en af verdens førende konsulentvirksomheder. McKinsey vil blandt andet være med til at give kandidater perspektiv på de kompetencer, de udvikler i løbet af deres to år som graduates hos Teach First Danmark.
McKinseys danske direktør, Kim Baroudy:
“Teach First Danmark gør en stor indsats for at engagere flere af de dygtigste unge til at undervise i folkeskoler i socialt udsatte områder. Det er en indsats, som vi tror både vil løfte eleverne og udvikle de unge mennesker, der engagerer sig i den. Lederskab i dagens Danmark handler bl.a. om at tage ansvar for sin egen og andres udvikling, og derfor er vi meget glade for at kunne støtte Teach First Danmark i udviklingen af morgendagens ledere”.
Jesper Bergmann, CEO for Teach First Danmark:
“Jeg er meget glad for, at vi har indgået et samarbejde med McKinsey. Det er en stor anerkendelse af vores arbejde for at sikre alle børn og unge i Danmark muligheden for en god uddannelse uanset social baggrund. Og det er en klar tilkendegivelse af, at det er både stærkt udviklende og kræver særlige kompetencer at blive en del af Teach First Danmark og være en inspiration i andre menneskers liv”.
Læs også
Tommy Ahlers og Teach First Danmark på DTU
Rekrutteringsevent på DTU med uddannelsesministeren, DTU’s forskningsdekan og Københavns Universitets prorektor. Den 15. januar deltog [...]
Empati på skoleskemaet
I en tid, hvor vi tilbringer mere og mere tid foran skærmene, og hvor flere [...]
Reserveofficer og sociolog om deres motivation for at blive graduates
I dette interview fra 2017 kan du høre Tenna og Rune fortælle om deres motivation [...]
Snobrød og læring – tæt på virkeligheden
Jeg er netop kommet hjem fra en af de rigtig gode dage i mit liv [...]
Derfor er jeg lærerfaglig mentor!
Hvad laver du? – bliver jeg ofte spurgt. Jeg er lærerfaglig mentor hos Teach First [...]
Hvad kræver det at blive Teach First graduate?
Siden 2015 har vi optaget over 160 kandidater blandt flere end 2000 ansøgere. Så hvad [...]
Teach First alumne starter ny NGO: “Lektiepiloter”
I 2015 blev Mikkel Bruun som 24-årig optaget på Teach First Danmarks graduate-program. Nu har [...]
7 organisationer, hvor du kan gøre en forskel for livet
I Danmark har vi en stærk tradition for organisationer og frivillige, der støtter og løfter [...]