Alle børn skal have muligheden for en god uddannelse uanset social baggrund

Alle børn skal have muligheden for en god uddannelse uanset social baggrund

Alle børn skal have muligheden for en god uddannelse uanset social baggrund. Det er Teach First Danmarks vision.

Vi er en non-profit organisation og samarbejder med folkeskoler, kommuner, virksomheder og uddannelsesinstitutioner.

Læs mere om vores vision og hvad vi arbejder for

Alle børn skal have muligheden for en god uddannelse uanset social baggrund. Det er Teach First Danmarks vision.

Vi er en non-profit organisation og samarbejder med folkeskoler, kommuner, virksomheder og uddannelsesinstitutioner.

kontakt

Få svar på dine spørgsmål

Skriv til os    eller søg i vores  FAQ
eller ring på tlf. 29 888 107.

Få svar på dine spørgsmål

Kontakt os via chatfunktionen eller eller ring til os. Hvis du overvejer at blive graduate, kan du også søge svar i vores FAQ eller ringe på tlf. 29 88 81 07

#sekretariat1

Sekretariat

Jesper Bergmann. Direktør og medstifter.

JESPER BERGMANN
CEO

jesper.bergmann@teachfirst.dk
+45 4112 2738

Thomas Alexander Hoelgaard. Ansvarlig for kommunikation, rekruttering og markedsføring.

THOMAS ALEXANDER HOELGAARD
Kommunikationschef

Presse: presse@teachfirst.dk

thomas.hoelgaard@teachfirst.dk
+ 45 2988 8107

Ditte Weldingh. Ansvarlig for program.

DITTE LOUISE WELDINGH
Programchef

ditte.weldingh@teachfirst.dk
+45 5353 9244 andorramed.com

Charlotte Munk. Teamleder, rekruttering.

CHARLOTTE MUNK
Teamleder, rekruttering

charlotte.munk@teachfirst.dk
+45 2662 0573

Anita Jensenius. Kommunkationsspecialist

ANITA JENSENIUS
Kommunikationsspecialist

anita.jensenius@teachfirst.dk

+45 2197 6555

Bjarne Lildholdt. Bogholderi.

BJARNE LILDHOLDT
Økonomikonsulent 

bjarne.lildholdt@teachfirst.dk

Jeppe Heilmann. Teach First-alumne og alumnekoordinator.

JEPPE HEILMANN
Alumnekoordinator 

Jeppeheilmann@teachfirst.dk

+45 53 37 65 05

Mentorer

Christel Tajo-Hjenner. Lærerfaglig mentor. Uddannet folkeskolelærer.

CHRISTEL TAJO-HJENNER
Lærerfaglig mentor

christel.tajo-hjenner@teachfirst.dk
+45 2​829 9755

Mia Bertelsen. Lærerfaglig mentor. Uddannet folkeskolelærer.

MIA JUST STRUCKMANN BERTELSEN
Lærerfaglig mentor

mia.bertelsen@teachfirst.dk
+45 5380 0252

Martin Lind. Lærerfaglig mentor. Uddannet cand. mag. og folkeskolelærer.

MARTIN LIND
Lærerfaglig mentor

martin.lind@teachfirst.dk

+45 3118 5591

Jennie Bullock. Lærerfaglig mentor. Uddannet folkeskolelærer.

JENNIE BULLOCK
Lærerfaglig mentor

jennie.bullock@teachfirst.dk

+45 2692 6363

Bestyrelse

Martin Vigild_Teach First Danmark bestyrelse

MARTIN VIGILD, FORMAND
Chefkonsulent i Uddannelses- og Forskningsministeriet
Fhv dekan, DTU (2009-2019)

NIELS GOTFREDSEN
Direktør i Udviklings- og Forenklingsstyrelsen

HANS ARNUM
Erhvervsdirektør, Tryg Forsikring

CAMILLA STANDHART
Teach First Alumne
Konsulent, Væksthuset

Sekretariat

JESPER BERGMANN
CEO

jesper.bergmann@teachfirst.dk
+45 4112 2738

THOMAS ALEXANDER HOELGAARD
Kommunikationschef

Presse: presse@teachfirst.dk

thomas.hoelgaard@teachfirst.dk
+ 45 2988 8107

DITTE LOUISE WELDINGH
Programchef

ditte.weldingh@teachfirst.dk
+45 5353 9244

CHARLOTTE MUNK
Teamleder, rekruttering

charlotte.munk@teachfirst.dk
+45 2662 0573

ANITA JENSENIUS
Kommunikationsspecialist

anita.jensenius@teachfirst.dk

+45 2197 6555

BJARNE LILDHOLDT
Økonomikonsulent 

bjarne.lildholdt@teachfirst.dk

JEPPE HEILMANN
Alumnekoordinator 

Jeppeheilmann@teachfirst.dk

+45 53 37 65 05

Mentorer

CHRISTEL TAJO-HJENNER
Lærerfaglig mentor

christel.tajo-hjenner@teachfirst.dk
+45 2​829 9755

MIA JUST STRUCKMANN BERTELSEN
Lærerfaglig mentor

mia.bertelsen@teachfirst.dk
+45 5380 0252

MARTIN LIND
Lærerfaglig mentor

martin.lind@teachfirst.dk

+45 3118 5591

JENNIE BULLOCK
Lærerfaglig mentor

jennie.bullock@teachfirst.dk

+45 2692 6363

Bestyrelse

Martin Vigild_Teach First Danmark bestyrelse

MARTIN VIGILD, FORMAND
Chefkonsulent i Uddannelses- og Forskningsministeriet
Dekan, DTU (2009-2019)

NIELS GOTFREDSEN
Direktør i Udviklings- og Forenklingsstyrelsen

HANS ARNUM
Erhvervsdirektør, Tryg Forsikring

CAMILLA STANDHART
Teach First Alumne
Konsulent, Væksthuset