Det glæder os, at Danske Skoleelever bakker op om Teach First Danmark, fordi de mener, at vi som almennyttig forening “er et af flere vigtige redskaber” til at sikre flere dygtige og motiverede lærere til skoler i udsatte boligområder.
Klik på støtteerklæringen for at læse den i et større format:
Støtteerklæring til Teach First Danmark fra Danske Skoleelever
Danske Skoleelever giver med denne erklæring sin uforbeholdne støtte til Teach First Danmark, og organisationens fortsatte arbejde med at sikre lige adgang til en god folkeskoleuddannelse for alle børn og unge i Danmark – uanset deres sociale baggrund.
Hos Danske Skoleelever finder vi det ekstremt vigtigt at vi i langt højere grad end i dag inddrager eleverne i den undervisning de får, så de selv kan være aktive medspillere i arbejdet med at skabe den bedst mulige undervisning. Vi ved at elevinddragelse har en meget positiv effekt på både faglighed og trivsel i skolen, og derfor ser vi meget positivt på, at Teach First Danmark siden opstarten i 2015 har inddraget eleverne ved at bemøde deres lærere og undervisningsmiljø med henblik på at skabe et fælles udgangspunkt for
bedre undervisning.
En god grunduddannelse i folkeskolen er en forudsætning for, at børn får det rette udgangspunkt for at skabe sig deres egen vej i livet og uddannelse er derfor den bedste forsikring for fremtiden. Folkeskolen skal kunne inkludere alle og integrationen skal også tages seriøst, og alle de opgaver skal løses af dygtige og motiverede lærere, som vi har behov for endnu flere af.
For mange elever særligt fra udsatte boligområder forlader fortsat folkeskolen uden at kunne læse, skrive og regne godt nok til at tage sig en ungdomsuddannelse. Det er et stort socialt problem, som i høj grad skal løses ved at skoler i udsatte boligområder får endnu flere dygtigere lærere. Det er det problem Teach First Danmark bidrager til at løse med flere dygtige og motiverede lærere, som underviser på folkeskoler i udsatte boligområder.
I forvejen er 16 pct. af underviserne i skolen ikke læreruddannede, og der er derfor behov for alle gode tiltag, der kan rekruttere, uddanne og fastholde flere dygtige lærere til folkeskolen. Det har Teach First Danmark bevist, at det kan og hos Danske Skoleelever mener vi, at Teach First Danmark er et af flere vigtige redskaber i den uddannelsesmæssige værktøjskasse. Da formålet med fondenes penge om at bevise om Teach First Danmark kan levere resultater nu er tydelig bevist, er det en oplagt opgave for staten at sikre Teach First Danmarks økonomi via finansloven, så organisationen kan fortsætte og udvide til gavn for flere elever.
Med venlig hilsen
Esther Vyff Balslev Petersen
Formand
Læs også
Non-profit foreningen Teach First Danmark kan stå klar med 300-400 kvalificerede lærere over de næste tre år
[...]
“I skolen fik jeg at vide, at jeg var for klog til at blive folkeskolelærer” (graduate i Berlingske)
[...]
En skolelærers skema
Som skolelærer har man rigtig mange skift og forskellige kasketter på. Du tænker måske, at [...]
En opgave min klasse elskede
Da jeg startede med at have klassen, havde jeg svært ved at få ro om [...]
Gode relationer, fælleskram og en hane med et afhugget hoved
Vi har hørt det før, relationerne er vigtige. Men hvorfor er de det, og hvordan [...]
Det Fantastiske Fællesskab
Jeg har flere gange tænkt, at jeg ikke ville have lyst til at gøre [...]
Ventetid er tænketid
Som folkeskolelærer bruger man mange forskellige tricks til at forbedre undervisningen og sikre mest mulig [...]
Gør det til din karriere at gøre en forskel
Som graduate gør du en forskel, og det kan du fortsætte med længe efter programmet. [...]