
Foto: Maria Albrechtsen Mortensen
Berlingske Tidende bragte søndag historien om syvårige Jasin, som er glad for dyr og lidt af en læsehest, ifølge hans mor. Han går i 1.c på Tingbjerg Skole, hvor hans dansklærer er Teach First graduate, Julie Chrøis.
Julie Chrøis har en kandidatgrad i psykologi og kommunikation og blev optaget i programmet i 2017. Hun fortæller, hvordan hun forsøger at give Jasin og de andre elever en oplevelse af, at de er en del af et fællesskab. Hun taler blandt andet med børnene om, hvorvidt de er danskere. Nogle børn siger nej.
Artiklen i Berlingske ser nærmere på Tingbjerg Skoles ry som en belastet skole. Og det er ikke taget ud af den blå luft, skriver avisen. Det er den skole i København, hvor eleverne har den laveste socioøkonomiske baggrund målt på forældrenes uddannelsesbaggrund, indkomstniveau og tilknytning til arbejdsmarkedet
>> Læs hele artiklen i Berlingske Tidende her
Vil du også være graduate og bidrage til at undervise og inspirere udsatte børn og unge i Danmark?
>> Læs mere om det toårige program
>> Ansøg om at blive Teach First graduate (ansøgningsfrist 25. marts)
Hør hvorfor Mikkel og Sophia valgte at blive graduates, og hvad det har givet dem.
Læs også
Onlineundervisning i 1. klasse? Kan man det?
Emma Flokstra Nielsson, som underviser på Dyvekeskolen, blev for nylig stillet overfor en helt ny [...]
“Eins, drei, zwei, vier, five!”
Vi har mange kvalificerede lærere i folkeskolen. Dedikerede, fagligt skarpe og ikke til at undvære. [...]
Støtteerklæring fra Herlev Kommune og borgmester Thomas Gyldal Petersen
[...]
Ny støtteerklæring fra Skolelederforeningen til Teach First Danmark som NGO
[...]
Teach First-lærer udfordrer elevernes blik for danskhed
Samtalen i klasseværelset skal ændre elevernes syn på hinanden, hvis venskaber mellem forskellige etniciteter skal [...]
Politisk flertal bakker op om Teach First i jagten på statsstøtte
Teach First Danmark jagter offentlig støtte til deres organisation fra næste år, og det bakker [...]
Syv Teach First-lærere: “Vi valgte at blive lærere og arbejde for en bedre skole på grund af Teach First”
Syv lærere i folkeskolen, som har fundet vej til lærergerningen via Teach First Danmark, skriver, [...]
8 skoleledere om Teach First-lærere: “De er dygtige, gode kolleger, brænder for folkeskolen, og vi ville ikke være foruden”
“De kolleger, vi de sidste fem år har ansat gennem Teach First Danmark udmærker sig [...]